Current Champions List

‌To provide feedback on Library Services or request resources, please contact any one of the Library Champions for your subject.

Members of staff and PGR students should submit resource suggestions through their department in the usual way, by contacting their departmental Library Liaison Officer to discuss procedures and options for purchasing library materials.

2017/18 Champions are listed below:

Arab & Islamic Studies Ammarah Fattani  
Archaeology

Laila J Haddad

Ella Appleyard

Art History & Visual Culture To be appointed
Biosciences

Exeter:

Dragos-Constantin Dumitrescu

Iqra Aslam

 

Cornwall

To be appointed

Business School

Exeter:

Giorgio Magnani

Zihui Song

Xinye Wang

Esa Seth

Kexin Dai

Zerun Bao

Anita Xu

 

Cornwall:

To be appointed

Classics and Ancient History

Rana Bellem-Hussein

Holly Brown

Davide Scarpignato
Computer Science

Haoran Jiang

Drama

Anna Chafer

Thomas Gunning

Education

Connor Brennan

Duți Chindris

Erin Coyle

Engineering Yuhan Sun
English

Exeter:

Lara Balkwill

Charlie Power

Emmott Leigh

David Lloyd

 

Cornwall:

Lauren O’Kill                                     

Flexible combined honours

 Exeter:

Lorenzo Jose Augusto Santos

 

Cornwall:

Henry Massimo

Film To be appointed 
Geography

Exeter:

Claire Below

Pippa Greenwood

 

Cornwall:

Alex Hatten                                      

Geology / Mining

Cornwall:

Peter O’Hanlon

Michael Duppa-Miller                      

History

Exeter:

Jack Caldicott

Howard Tang

 

Cornwall:

Megan Longville                             

Law

Priyanka Gujadhur

Chantale Phinda

Ish Usman
Liberal Arts James Fenlon
Mathematics

Exeter:

David Daogaru

Georgia Saunders

 

Cornwall:

Ai Omote

Sophie Thapa               

Medical Imaging Ahmed Elsaid
Medical Sciences Dionne Sikuka
Medicine Rebecca Randall
Modern Languages

Hannah Waring

Shereen Lloyd
Natural Sciences

Vicky Zhu

Physics Vicky Zhu
Politics

Exeter:

Paulina Wiatr

Gamze Gulkan

 

Cornwall:

Edward Parsons

Mateusz Radzisz  

Psychology To be appointed 
Renewable Energy

Cornwall:

Margalida Ortega Adrover

Sociology / Philosophy / Anthropology Shannon Packer
Sports & Health Science Josh Culverhouse
Theology & Religion

Lucia Roe

Christabelle Thwaites